Zrozumienie klienta

Zrozumienie klienta to klucz do sukcesu w każdej branży. To klienci są źródłem prawdziwego wzrostu sprzedaży. Ale skonstruowanie efektywnego podejścia sprzedażowego i marketingowego wymaga wiedzy oraz doświadczenia. My nie tylko wiemy, jak wejść w świat klienta i rozpoznać jego wymagania i preferencje. Potrafimy także tak przeanalizować dane o konsumencie, by spojrzeniem z jego punktu widzenia wesprzeć praktycznie każdą część biznesowej działalności. Dla nas niezwykle istotny jest nie tylko etap badania klienta, ale także przełożenia tej wiedzy na konkretne rekomendacje biznesowe.

Badania business-to-consumer (B2C)

Nic co związane z badaniem rynku B2C nie jest nam obce. Ponad 20 lat doświadczenia w usługach badawczych i doradczych spowodowało, że na wylot znamy i efektywnie stosujemy wszystkie metody oraz techniki badań konsumenckich.

Badamy i analizujemy pragnienia, potrzeby, preferencje i zachowania końcowych klientów. A tak głębokie zrozumienie klienta stanowi solidną podstawę do opracowania przez nas rekomendacji, w jaki sposób firmy mogą udoskonalić portfolio produktów, strategię cenową, proces zakupowy, obsługę klienta, sprzedaż i komunikację marketingową.

Badania business-to-business (B2B)

Od wielu lat specjalizujemy się w badaniach B2B. Znamy wiele modeli biznesowych w ramach relacji nawiązywanych na rynku B2B. Z sukcesem zrealizowaliśmy już setki projektów w tym obszarze.

Na zlecenie firm badamy inne podmioty i ich mechanizmy decyzyjne. Identyfikujemy oraz pozyskujemy do badań B2B respondentów z różnych przedsiębiorstw – od małych firm, przez regionalne organizacje, po globalne korporacje. Docieramy do tak specyficznych klientów oraz decydentów, jak lekarze, kurierzy czy rolnicy. W ramach badań B2B przeanalizowaliśmy nawet takie zagadnienia, jak satysfakcja pracowników z zatrudnienia.

Zrozumienie klienta wymaga odpowiedzi na wiele pytań

W czasie realizowanych przez nas projektów badawczych i doradczych znajdujemy odpowiedzi na wiele różnorodnych pytań na temat klientów, konsumentów oraz decydentów w procesie zakupowym. Oto zaledwie kilka z nich:

 • Kim są moi klienci? A kim są klienci konkurencji?
 • Czego pragną i potrzebują moi klienci?
 • Jakie potrzeby klientów nie są zaspokojone przez mój produkt? A jakich potrzeb nie zaspakaja oferta konkurencyjna?
 • Jakie zachowania zakupowe charakteryzują moich klientów?
 • Czy klient i decydent w procesie zakupowym to w wypadku moich produktów ta sama osoba?
 • Który segment klientów jest dla mnie najatrakcyjniejszy?
 • Jak pozycjonować mój produkt w wybranym segmencie klientów?
 • Jakim językiem mówić do moich klientów?

Badania marketingowe stanowią klucz do sukcesu

Poznawanie klienta może dokonywać się na wielu polach. Na każdym z nich z pomocą przychodzą badania marketingowe. Do najważniejszych obszarów poddawanych przez nas tego typu badaniom należą:

 • Zachowania konsumenckie – Obserwujemy i analizujemy je, by następnie wskazać, co z tego wynika dla klienta. Docieramy głębiej dzięki łączeniu różnych technik i nowatorskim rozwiązaniom badawczym.
 • Pragnienia, potrzeby i preferencje klientów – Identyfikujemy, mierzymy i poddajemy je zaawansowanym analizom statystycznym, by wyjść poza proste deklaracje respondentów i dotrzeć do sedna ich wyborów rynkowych.
 • Satysfakcja i lojalność klientów – Mierzymy i monitorujemy te dwa parametry, aby nasz klient mógł dopracować swoje produkty, usprawnić procesy sprzedażowe i marketingowe oraz w porę reagować na zmiany.
 • Shopper Journey i User Experience – Przyglądamy się całej ścieżce klienta i całej gamie jego doświadczeń z produktem lub usługą, aby zdiagnozować kluczowe czynniki decydujące o wyborach zakupowych.
 • Segmentacja – Targetowanie – Pozycjonowanie (STP) – Stosujemy trzystopniowe podejście do wprowadzania produktów na rynek. Segmentujemy, czyli dzielimy konsumentów na grupy o różnych potrzebach lub zachowaniach. Targetujemy, czyli wybieramy najbardziej atrakcyjne segmenty. Pozycjonujemy, czyli lokujemy ofertę w wybranym segmencie i różnicujemy ją względem oferty konkurencji.

Bogate instrumentarium badawcze zwiększa skuteczność

Naszą receptą na prawdziwe i głębokie zrozumienie klientów jest łączenie metod oraz technik badawczych. Badania jakościowe i ilościowe, badania oparte na deklaracjach i faktach, badania pierwotne i danych wtórnych – wiemy, jak skutecznie nimi żonglować, by osiągnąć cel badawczy.

Realizowany przez nas projekt – mający przynieść lepsze zrozumienie klienta – może zawierać następujące elementy:

 • Badania jakościowe obejmujące zarówno klasyczne techniki badawcze (FGI – grupy fokusowe, IDI – wywiady pogłębione), jak i inne techniki oparte na obserwacji oraz elementach etnografii.
 • Badania ilościowe, a w tym badania online i offline, ad-hoc i podłużne (np. monitoring satysfakcji klientów).
 • Segmentacja rynku, np. ilościowa segmentacja klientów połączona z jakościowym pogłębieniem zrozumienia wybranych segmentów.
 • Badania doświadczeń klienta przeprowadzane z użyciem różnych metod: badań ankietowych, badań jakościowych (np. zakupach asystowanych), obserwacji czy eye trackingu.
 • Data mining na bazie danych już zgromadzonych przez klienta, np. dane sprzedażowe, dane pochodzące z programów lojalnościowych.

Newsletter

Chcesz otrzymywać studia przypadków, artykuły eksperckie oraz analizy rynku?
Zapisz się na newsletter

Udostępnij tę stronę!

Pozostałe usługi

Formularz kontaktowy

+48 12 340 51 30 ×